29. ledna 2023
Jiří Sejkora

Vznik závislosti a jak "z toho ven" 

Sex, voda, cigarety, jídlo, alkohol, tráva, mobil, spánek... 

Cože?

Závislost.  

Na všem jmenovaném můžete být, nebo snad již jste závislí.  

Jak velký je to problém? Je každá závislost špatná? Kde jsou hranice? Co s tím? Co zákony? Co děti? O tom všem mluvil na našem webináři Jan Veselý.  

Kdo to je?

Jan Veselý je terapeutem ve společnosti Podané ruce, kde se věnuje léčbě lidí závislých na alkoholu, drogách, nikotinu a dalších látkách, ale například také lidem závislých na hazardních hrách. Dále působí jako metodik Centra prevence v Brně, dramaterapeut, či producent výchovně – vzdělávacích dokumentárních filmů.  

Je to boj...

Na člověka v dnešní společnosti je toho často moc. Nestíháme pracovní deadliny. Zanedbáváme vztahy okolo sebe. Trpíme nedostatkem financí. Chybí nám motivace. Sotva přijdeme domů, je před námi další kupa práce. A co hůř, čeká nás překvapení od našeho mazlíčka – v podobě vydrápaného lina nebo počůraného koberce. Zkrátka, v každém životě se vždy dá najít chvíle, kdy se necítíme úplně ideálně. A pak stojíme před otázkou, co s tím.  

Můžeme se buď zamyslet nad tím, co děláme rádi, nebo co opomíjíme a nějaký čas věnovat tomu. Anebo to „prostě vyřešit“ a dál vesele pokračovat v krasojízdě. K tomu nám může dopomoci spoustu šikovných látek: alkohol, nikotin, CBD, THC, kratom.. Skvělé, ne? V jednoduchosti je přece síla… 

Jenže drtivá většina z těchto a dalších látek, kterými si můžeme „pomoci“, je silně návyková. Ať už fyzicky, nebo psychicky. Často obojí. 

A co potom?

Důležité je zejména hlídat, aby nám závislost neohrožovala ostatní aspekty života. Ne vždy je nutné řešit závislost úplnou abstinencí, obecně však platí, že čím těžší případ, tím lepší je abstinence úplná. Podstatné je nenechat závislost převzít nad námi úplnou kontrolu a věnovat čas vlastnímu rozvoji. K tomu je však nutné skutečně chtít. Skutečně chtít s vlastní závislostí bojovat. Což nemusí být vůbec snadné. Jakmile se však rozhodneme, máme napůl vyhráno a můžeme začít. A pokud tento boj nejsme schopni zvládnout sami, je nejlepší se obrátit na někoho, kdo s tím má zkušenosti a může nám pomoct. Jeden z těchto lidí je i Jan Veselý, na webinář s ním se můžete podívat zde.

Projekt Učíme online vznikl jako aktivita dobrovolníků neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, GUG.cz, Google ČR, Microsoft ČR a dalšími partnery.
Nyní je projekt realizován Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR).
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram