Sbírka počítačů

Moderní technologie dětem, které je potřebují.
Bez rozdílů.

Více než 250 000 dětí zůstalo v Česku během distanční výuky bez přístupu ke vzdělávání. Jednoduše proto, že doma neměly počítač nebo jinou techniku. Je 21. století. Pojďme to společně změnit. Zapojte se do Sbírky počítačů a pomozte dětem získat budoucnost.
Počítače a technika dětem neslouží jen k distanční výuce. Získávají díky ní také digitální dovednosti, bez kterých se dnes už neobejdou ve většině zaměstnání včetně dělnických profesí. Sbírka počítačů proto pokračuje dál.
Podle statistik ČSŮ nemá pětina českých domácností počítač ani tablet
U domácností s nejnižšími příjmy je jich dokonce více než polovina.
Nevyhazujte starou techniku. Darujte ji dětem, které stojí nad propastí ditální negramotnosti a nemají přístup ke vzdělání. I jediný počítač může ovlivnit jejich budoucnost.

Jak sbírka pomáhá?

65 +

dárců přispělo do sbírky

230 +

organizací zapojených do sbírky

2 750 +

techniky umístěné do rodin
Jak můžu pomoct?
 • darováním funkčních nevyužitých počítačů a tabletů
 • darováním nefunkční techniky pro šrotovné
 • penězi pro nákup chybějících součástek nebo softwaru

Sbírka počítačů pod křídly Člověka v tísni

Na základě memoranda podepsaného mezi Česko.Digital a organizací Člověk v tísni přešla v prosinci 2021 Sbírka počítačů do správy této neziskové organizace. Člověk v tísni mimo jiné domácí i celosvětové aktivity již od roku 2006 podporuje vzdělávání sociálně znevýhodněných dětí, za tímto účelem provozuje web doucujte.cz, kam se přesunula i Sbírka počítačů. Sbírka běží dál v podobném režimu jako u nás, dárci zde mohou pohodlně prostřednictvím webového formuláře darovat použitou funkční techniku a neziskové organizace, školy či jiné instituce, které se zabývají podporou digitálního vzdělávání dětí, zde mohou o tuto techniku žádat.

Číst dál

Člověk v tísni zajišťuje sbírku po organizační stránce, propojuje dárce s příjemci, tým Sbírky počítačů je schopen pomoci s darovacími smlouvami, se zajištěním jednorázového servisu, aby byl poskytovaný hardware funkční, a s ostatními administrativními a organizačními úkony. Logistika darované i poskytované techniky je na dohodě, ideální je, pokud si žadatel (příjemce techniky) zajistí vlastní dopravu, ale v Člověku v tísni si umí poradit i s případy, kdy tomu tak být nemůže. Stejně jako my hledají vhodné řešení vzájemnou komunikací s každým dárcem a obdarovaným individuálně. V tom jim velmi a zcela zdarma pomáhá firma Datasys a naši dobrovolníci.

Pro dárce techniky dále společně sledujeme konkrétní případy, kam nakonec technika putuje, zajímají nás příběhy rodin nebo fotografie z předávání počítačů dětem, protože věříme, že i toto je způsob, jak ukázat světu, že měnit Česko k lepšímu se dá všemi možnými způsoby.
Děkujeme Vám za Vaše zapojení do Sbírky počítačů.

Jak sbírka probíhá?

 • Dárci darují techniku konkrétním školám, neziskovkám nebo ji předají Česko.Digital.
 • Česko.Digital zajistí předání techniky konkrétním organizacím, které mají přehled o situaci v místě.
 • Školy a neziskovky techniku předají potřebným dětem a rodinám.
 • Zůstavají s nimi pak v kontaktu a pomáhají techniku spravovat a nastavovat.
 • Chci zjistit více o darování

  Jak darovat?
  Nejlepší je darovat přímo v místě, kde působíte. Pokud si s tím ale nevíte rady, můžete darovat prostřednictvím naší Sbírky počítačů. Domluvte se s místní školou, která techniku předá nebo půjčí potřebným žákům. Místní neziskovky umí pomoci s darováním nebo techniku využít pro vlastní doučování dětí, přípravu do školy nebo na přijímačky. Některé neziskovky působí po celém kraji nebo dokonce na republikové úrovni.
  Jakou techniku darovat?
  Notebooky
  Tablety
  Kamery
  Kabely
  Myši
  CZ klávesnice
  Tablety a počítače ideálně s licencovaným operačním systémem Windows 7 nebo 10, min. 4 GB RAM, 120 GB HDD. Ne v každé škole nebo neziskovce jsou počítačoví odborníci. Pokud můžete, darujte techniku ready-to-use bez nutnosti složité instalace. Pokud je technika funkční, ale není kompletní (například chybí adaptéry), je vhodné nabídnout ji organizacím, které budou schopny najít prostředky a příslušenství dokoupit.
  Podrobnějsí informace o darování najdete v naší digitální kuchařce.
  CHCI OTEVŘÍT DIGITÁLNÍ KUCHAŘKU
  ČASTO KLADENÉ DOTAZY
  Jak to probíhá celý proces darování výpočetní techniky?
  Česko Digital v rámci projektu Učíme online zajišťuje techniku od dárců a zprostředkovává její předání prostřednictvím neziskových organizací, či škol potřebným rodinám žáků. Pokud některé příslušenství pro online výuku chybí (kamera, klávesnice, myš), tak je v rámci možností doplňuje.
  Organizace musí být připravena převzít techniku do majetku, darování proběhne na základě darovací smlouvy. Organizace pak může techniku do rodin darovat či zapůjčit. Následně je s rodinou v dalším kontaktu a pomáhá jí s využívání techniky.
  Nemáme MS Office, počítače mají jen Windows, co s tím můžeme dělat?
  Existuje několik variant kancelářských nástrojů, které jsou k dispozici zdarma:
  • Aplikace v účtu Google: Gmail, Google tabulky, dokumenty, prezentace - vše dostupné přes prohlížeč po přihlášení do gmailového účtu.
  • Microsoft office je dostupný přes prohlížeč a je tedy vyžadováno aktivní internetové připojení
  • Volně dostupné programy, které lze bezplatně stáhnout, např. Openoffice či Libreoffice a nainstalovat na počítač. Obsahují adekvátní alternativy wordu, tabulek či pdf. Po instalaci je možné programy využívat bez připojení k internetu.
  Doporučujeme také instalaci antiviru.

  Chci zjistit jak přijmout a zprovoznit techniku

  Jak zprovoznit techniku, či příslušenství, které jsme dostali?
  Naše partnerská nadace Počítače Dětem připravila video pro naprosté začátečníky o tom, jak jednoduše zprovoznit obdrženou techniku. Podívejte se na něj zde. U dalšího příslušenství jako je např. kamera postupujte podle přiloženého návodu výrobce. Většinou stačí připojit příslušenství do správného konektoru, typicky USB. Po zapojení by se měl ovladač zařízení nainstalovat automaticky. Pokud ne, v návodu bývá uveden odkaz na software, který musíte nainstalovat do počítače.
  Zřizovatelem naší školy je město, administrativní schvalování darů a převzetí do majetku je zdlouhavé, co máme dělat?
  Smlouvu lze uzavřít i se SRPŠ, které jistě ve škole máte a jeho prostřednictvím techniku dětem zapůjčit či darovat.
  Techniku dětem darujeme či zapůjčíme, ale nemáme smlouvy.
  Vzory smluv jsme připravili a lze je využít i pro vaši organizaci. Zde si lze stáhnout darovací a výpůjční smlouvu.

  Počítače už darovali

  Vzdělání pro děti namísto likvidace? I tak může sloužit vaše nevyužitá technika. Jsme vděční, že se nám podařilo najít firmy s dobrým srdcem a otevřenou hlavou. Třeba firmu Medtronic, která tak darovala 724 použitých zařízení do rodin. Jakým úskalím při tom museli čelist, zejména z pohledu bezpečnostních opatření uvnitř spolelečnosti, si můžete přecíst v našem článku:
  CHCI SI PŘEČÍST O SPOLUPRÁCI S MEDTRONIC
  Děkujeme, že pomáháte
  Projekt Učíme online vznikl jako aktivita dobrovolníků neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, GUG.cz, Google ČR, Microsoft ČR a dalšími partnery.
  Nyní je projekt realizován Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR).
  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram