13. března 2023
Renata Doubravová

Umělá inteligence v hodinách informatiky

Radovan Lupták je IT analytik a učitel informatiky a programování na základní škole, zajímá se o IT technologie a své nadšení ochotně sdílí se všemi, které toto téma zajímá. Proč by umělá inteligence měla zajímat i děti? A jak pomoci učitelům vzbudit v dětech zájem o umělou inteligenci? Abychom získali představu, jak dětem AI přiblížit, pozvali jsme Radovana Luptáka jako lektora webináře Umělá inteligence v hodinách informatiky a jsme moc rádi, že se tento webinář povedl, že se našemu zapálenému lektorovi podařilo v několika desítkách minut seznámit posluchače s návodem, jak AI využít a přiblížit dětem nejen na základních školách.   

AI dětem

Lektor nejprve představil velmi zajímavou iniciativu AI dětem. Na stránkách této iniciativy nalezneme mnoho dalších výborných podkladů pro vlastní vzdělávání i do výuky. Další užitečné odkazy a typy k zapojení AI do výuky je možné najít v závěru webináře či v samostatné kapitole kurzu, který byl ze záznamu zpracován. Velmi zajímavé bylo, že pro stanovení cílů kurzu lektor využil Chatbot GTP a česky se ho zeptal, co by si účastníci měli odnést, odpověď získali okamžitě rovněž v našem jazyce včetně vytvoření podkladů pro MindMap. Co všechno Chatbot GTP předpověděl se také dozvíte ze záznamu. Doporučujeme při jeho sledování vše ihned vyzkoušet, je to skvělé. Celý kurz je naplněný praktickými a velmi zajímavými ukázkami k tématům, proč a jak učit děti o AI a jak AI zapojit do výuky. Lektor účastníky provedl metodikou učení, zabýval se Strojovým učením pro děti a celou problematiku představil na praktických ukázkách - propojením aplikace ML4Kids s programovacím prostředím Scratch. 

Budeme rádi za zpětnou vazbu, zda se vám další webinář Učíme nanečisto líbil a zda se vám podařilo ve svých hodinách zapojit AI.  Webinář naleznete tady.

Projekt Učíme online vznikl jako aktivita dobrovolníků neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, GUG.cz, Google ČR, Microsoft ČR a dalšími partnery.
Nyní je projekt realizován Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR).
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram