Už jste se někdy ve škole nebo ve firmě zamýšleli nad tím, jak zefektivnit komunikaci mezi lidmi? Jak se postarat o to, aby se informace dostaly k těm správným příjemcům, aby bylo snadné je znovu zpětně dohledat nebo jak usnadnit komunikaci mezi lidmi, kteří řeší společný úkol? Odpovědí na většinu otázek ohledně komunikace uvnitř týmu (třídy, skupiny, firmy, školy) by mohl být Slack - pokročilý nástroj pro komunikaci malých i velkých skupin lidí, který je zdarma, ovládá se intuitivně a zvládají ho i začátečníci.
Co je Slack?
Slack je ve své základní podstatě komunikátor, který umožňuje členům týmu komunikovat, posílat soubory nebo pořádat hlasové hovory. Vyvíjí ho v Americe a po celém světě ho denně používá přes 10 milionů lidí.
Slack jako nástroj pro interní komunikaci ve škole představil pro Učíme Online Filip Goszler, který je školitelem moderních technologií. Podle něj je Slack nejlepší pro velké skupiny lidí a jeho největší výhodou je, že usnadňuje asynchronní práci: „Nemusíte nikde sedět na schůzce ani sledovat přenosy. Stačí se ke Slacku připojit kdykoliv chcete, přečíst si zprávy nebo vlákna, která se vás týkají, a začít pracovat, jakmile na to budete mít čas.“
Proč chtít Slack do školy?
Zatímco dříve stačilo zapsat známku do žákovské knížky a s rodiči se potkávat třikrát do roka na třídních schůzkách, dnes škola komunikuje s rodiči na týdenní, někdy i denní bázi. A nejen s rodiči. Do komunikace malé i velké školy vstupují desítky lidí. Slack vám může pomoci komunikaci zjednodušit, zpřehlednit a lépe ji strukturovat.
Jako nepostradatelný nástroj se Slack ukázal také při distanční výuce. Může jej totiž používat celá škola, jediná třída nebo i skupinka, která pracuje na konkrétním zadání. Jak ale řekl na začátku našeho webináře Filip Goszler, největší síla Slacku je v komunikaci velkých týmů. Pro školy i pro firmy proto dává největší smysl, aby byl Slack založený „shora“ - tedy pro celou organizaci, a postupně se členil pro potřeby tříd nebo týmů.
Komunikace ve Slacku je jednoduchá. Tvoří ji především Kanály, Vlákna a Zprávy. Kanály patří konkrétním tématům (např. Třída 1. A, Sborovna, Ředitelna nebo Školní výlet), pomocí Vláken se zprávy řadí k sobě a zpřehledňují komunikaci a Zprávy zase umožňují komunikovat s jedním nebo více lidmi přímo.
Představte si proto Slack jako dokonalejší messenger, ve kterém můžete vytvářet skupinky, témata, můžete zde označovat lidi, posílat soubory nebo pořádat videohovory. Navíc ho můžete propojit se stovkami dalších aplikací, jako je Google Drive, Outlook, Twitter nebo DropBox. Sami si také můžete zvolit, jestli vaše Zprávy nebo Kanály budou veřejné nebo uzavřené.
Jak začít?
Podrobný návod, jak začít se Slackem prochází krok za krokem Filip Goszler ve webináři Slack jako TOP nástroj pro školní i firemní komunikaci, který je dostupný v naší videotéce Učíme online.
„Aby Slack dobře fungoval, je potřeba si vymyslet systém, kterým budete jednotlivá témata řadit,“ radí Filip. „Podívejte se na příklady, které najdete na webu Slacku, vezměte si papír a tužku a rozvrhněte si témata, kterým se chcete věnovat. U školy budou Kanály ve Slacku nejpravděpodobněji rozděleny podle tříd (1. A, 2. B), podle ročníků (1. ročník, 2. ročník), podle témat (Matematická olympiáda) nebo podle předmětů. Typy kanálů můžete samozřejmě kombinovat, jeden člověk může být členem libovolného množství kanálů.“
Jakmile budete mít hotovo, vytvořte ve Slacku účet, nastavte první kanály, určete pravidla komunikace (například kdo vytváří nové kanály, jak se ve Slacku reaguje na zprávy, nebo že je dobré se na začátku představit) a pozvěte ostatní uživatele. V automatické úvodní zprávě jim pak můžete vysvětlit základy. Slack je natolik intuitivní, že jeho ovládání nebude dělat problémy ani méně zkušeným uživatelům počítače.
Další tipy a triky pro užívání a nastavení Slacku najdete v našem webináři.