01. března 2023
Nela Dostálová

Nebojme se Boomwhackers

Představte si barevné plastové trubky, které jsou stále oblíbenější mezi hudebními nadšenci a učiteli po celém světě. Tyto trubky nevypadají na první pohled jako nic zvláštního, ale mají skrytý potenciál a nabízejí zábavu pro všechny věkové skupiny. Ano, mluvíme o Boomwhackers!

O nástroji Boomwhackers

Boomwhackers jsou tvořeny z PVC trubek různých délek a každá trubka vydává jiný tón. Na tyto nástroje lze hrát jak samostatně, tak i v rámci skupiny. Hraní ve skupině vyžaduje spolupráci a koncentraci, což jsou schopnosti, které jsou důležité nejen v hudbě, ale i v každodenním životě. Největší předností Boomwhackers je to, že jsou snadno ovladatelné a nevyžadují žádné předchozí hudební zkušenosti. Navíc se jedná o skvělý způsob, jak rozvíjet rytmus a sluch.  

Jak začít s Boomwhackers 

Než začneme s Boomwhackers hrát ve třídě, je potřeba, abychom si stanovili jasná pravidla. Vyvarujeme se tak neustálému napomínání a nadměrnému hluku. Například, když zvedneme ruku s Boomwhackerem, všichni mlčí. Nesmíme zapomenout také na pravidla, která chrání tento nástroj (nebouchat o ostré hrany). Na Boomwhackers můžeme hrát paličkou, rukou, o zem, o lavici či pomocí oktavátoru. Na úvod je vhodné zahrát si jednoduchou hru, jako je například hra na rytmickou ozvěnu či hlučná pošta, kdy vrstvíme další rytmické vzkazy.  

Výukové materiály 

Ke grafickému zobrazení můžeme využít aplikaci Music Lab (Song Maker). Děti mohou pomocí této aplikace hrát podle barev a vytvářet si vlastní melodie. Hrát můžeme pomocí tabulky s akordy. Inspiraci lze najít také na YouTube. Můžeme tak ve výuce využít například kanál Musication, který dětem ukazuje, kdy a na jaký Boomwhacker mají hrát.   

Pokud vás Boomwhackers nadchly, neváhejte si pustit záznam webináře s lektorem Jakubem Kacarem. Lektor nejprve nastíní, co jsou to nástroje Boomwhackers a jak s nimi začít. Poté představí jednoduché hry na úvod a pomocné aplikace, které lze využít pro tvorbu materiálů. Zmíní také YouTube jako zdroj inspirace pro využití Boomwhackers v hudební výchově. Na závěr představí základy komunikace během nácviku a dojde i na doplňující dotazy od účastníků webináře. 

Projekt Učíme online vznikl jako aktivita dobrovolníků neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, GUG.cz, Google ČR, Microsoft ČR a dalšími partnery.
Nyní je projekt realizován Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR).
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram