07. června 2022
Marta Štefanidesová

Kreativita: Jak překonat svůj perfekcionismus a začít tvořit

Kreativita neboli tvořivost – tento pojem si většina z nás tradičně pojí s tvůrčí činností a uměleckým projevem. Když chceme něco namalovat, vyfotografovat, vyrobit z hlíny, ale třeba také vytvořit design interiéru pokoje, nebo navrhnout futuristickou továrnu – k tomu budeme s největší pravděpodobností potřebovat být tvořiví a zapojit invenci a originalitu.

Co je to kreativita

Podle Ondřeje Mrkuse, lektora našeho webináře, který se živí jako inovační designér, je ovšem kreativita něco daleko víc. Je to schopnost vypořádat se s každodenními problémy nám vlastním a originálním způsobem. Je to něco, co zapojujeme dennodenně při řešení různých životních situací jak v práci, tak i v osobním životě.

Kreativita, tedy alespoň tak, jak ji Ondřej chápe, je v prvé řádě schopnost, která se dá rozvíjet, trénovat a vylepšovat. Naproti tomu talent a nadání pro určitou činnost je něco, s čím se rodíme. Pracovat na své kreativitě a zdokonalovat ji mimo jiné znamená také to, že se budeme muset vypořádat se svými vlastními démony. Pokud bychom totiž jejich našeptávání uvěřili, mohli by nám naše dílo snadno zhatit. Co když to nebude dokonalé? Co na to řeknou ostatní? Nebude lepší počkat, až to jednou dokonalé bude? Jak to udělat, aby nám tyto obavy naši kreativitu neudusily dříve, než vůbec začneme tvořit, se také dozvíte v našem webináři.

Různé druhy kreativity

Je velmi zajímavé si uvědomit, že kreativita není jen o malování a zpívání. Každý den, kdy se rozhodujeme, jak uchopíme nějaký problém, nebo kdy se musíme postavit věcem, které jsme nikdy dříve nedělali, zapojujeme naši tvořivost. Je to vlastně úplně běžná schopnost, kterou všichni máme a instinktivně s ní neustále pracujeme. Techniky, jak překonat svůj perfekcionismus, které si s námi osvojíte, tak mohou být užitečné nejen pro vaši uměleckou činnost. Pravděpodobně je brzy začnete podvědomě aplikovat i do dalších oblastí svého života.

Líbí se mi jedna z Ondřejových definic kreativity: „Každý den si sednu a snažím se. To je kreativita.“ Chcete-li být tvořiví, nečekejte, až se to naučíte. Sedněte si a začněte tvořit právě teď. A dnes můžete začít třeba tím, že se podíváte na náš kurz.

Projekt Učíme online vznikl jako aktivita dobrovolníků neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, GUG.cz, Google ČR, Microsoft ČR a dalšími partnery.
Nyní je projekt realizován Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR).
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram