Jak to bylo dřív? Zeptejte se v okolí
Andrej Novik a Magdalena Benešová z organizace Post Bellum ve webináři ukázali, jak jejich projekt Dokumentaristou z domova zapojit do výuky.
Dokumentaristou z domova je vzdělávací projekt organizace Post Bellum, která shromažďuje příběhy zajímavých lidí pro další generace. Dokumentaristou z domova je pamětnický projekt pro výuku na dálku. Zapojit se do něj mohou zapojit žáci prvního a druhého stupně základních škol i studenti středních škol. Post Bellum zpracovala na webu podrobný návod formou instruktážních videí, pracovních listů a online webinářů, jak příběhy pamětníků zapojit do výuky. Pomozte s vašimi žáky a studenty mapovat naší historii a třeba budete mít štěstí a váš příběh se dostane až do vysílání Českého rozhlasu.
Andrej Novik z pozice učitele dějepisu účastníkům webináře ukázal, jak projekt propojit s výukou ve škole. Aktivitu je vhodné zapojit do výuky češtiny, dějepisu, informačních technologií ale třeba i do výuky cizích jazyků, pokud chcete zpracovat příběh cizince či výuky výchov. Webinář vám ukáže, jak pomocí jednoduché aplikace Sutori (připojit odkaz na ten záznam v aplikaci - já ho bohužel ve webináři ani prezentaci nevidím) zpracovat příběh svého pamětníka.
Celý webinář byl veden velmi prakticky. A frekventanti kurzu si vyzkoušeli například objevit činnosti, které předcházely tomu, než se mohl vzorový rozhovor uskutečnit, aby si uvědomili i možné komplikace vedení rozhovoru, třeba jak dobře formulovat otázky.
Jak správně klást otázky
Všichni frekventanti si vyzkoušeli ve spolupráci s pamětníkem RAF Tomem Lomem,jak se na takový rozhovor připravit. Pan Tom Lom je bývalý příslušník RAF, který nyní o svých zkušenostech vypráví na poutavých besedách. V menších skupinách si pak účastníci webináře vyzkoušeli jak formulovat otázky. Na vybrané otázky pak pamětník odpověděl.
Jak to zpracovat?
Když mají žáci rozhovory nabrané, zpracují je do publikovatelné podoby.Mohou udělat prezentaci, mohou udělat rozhlasovou nebo video nahrávku, udělat komiks, časovou osu… možnostem se meze nekladou. Příklady možných zpracování najdete na stránkách projektu. Sami účastníci webináře si v menších skupinách zkusili otázky a všechny dostupné materiály zpracovat do jednoduché prezentace v Sutori.
Vyprávěč nebo dokumentarista?
V závěru webináře představila Magdalena Benešová web Vyprávěj příběhy, kde najdete metodiky pro jednotlivé věkové kategorie, pracovní listy a další materiály, které vás i žáky cíleně provedou zpracováním projektu. Podobně je zaměřený i web Dokumentarista z domova, který je však více orientován právě na využití při online výuce a doma.
Chcete se o projektu dozvědět více, chcete vědět, kde se dá najít pamětník? Projděte si náš webinář zpracovaný do kurzu a pusťte se do tvorby.