12. ledna 2021
Lucie Rudolecká

Tipy, triky a novinky ve výuce v Microsoft Teams

Během distanční výuky řada českých škol přešla na jednu z mnoha volně nabízených platforem pro online výuku jako např. Google Classroom, Škola v pyžamu nebo Microsoft Teams a Office 365. Služby Office 365 jsou už 12 let pro školy zdarma, včetně všech nástrojů a velkého úložiště One Drive. V rámci Office 365 je velmi jednoduché sdílení čehokoliv s kýmkoliv, což učitelům i žákům usnadňuje práci. Škola má i nárok na garantovanou technickou podporu, což pomáhá při řešení problémů.

Jak využít MS Teams pro školní účely

Pokud chcete zakládat v MS Teams nové týmy, je to velmi snadné. Založíte je jako školní třídu a můžete si díky tomu nastavit zabezpečení a práva pro sebe i jednotlivé studenty. Tím zabráníte tomu, aby někdo ze studentů např. psal nevhodné komentáře, pokud na to nestačí jen domluva učitele.

Zvládnu to i já?

Prostředí MS Teams je velmi uživatelsky přívětivé, je možné například v příspěvku a nástěnce konkrétního studenta nebo celý tým označit. Také si díky propojení s MS Forms můžete vytvořit velmi rychlé a praktické hlasování. Pokud máte tým založený jako třídu, automaticky máte v horní liště další záložky jako soubory (pro sdílení souborů), poznámkový blok (One Note) nebo Zadání.

Jak využít MS Teams pro zasílání úkolů

Řada škol i v dnešní době bohužel posílá žákům úkoly přes email nebo jinou tradiční cestou, karta Zadání umožňuje velmi snadné a přehledné zadání úkolu, jeho odevzdání, kontrolu a hodnocení. V nastavení se dá odložit i spuštění, takže úkoly můžete mít připravené a následně se zadají ve vámi požadovaný čas například na konci online vyučovací hodiny. Pokud mají žáci odevzdávat třeba vyfocenou stránku pracovního sešitu, i s tím si Zadání umí dobře poradit s pomocí prázdného souboru PowerPointu, kam takovou fotku nahrají.

Online vyučovací hodiny

MS Teams samozřejmě umožňuje online schůzky, které se dají využít jako online vyučovací hodiny. Hodinu si můžete svolat snadno přes jedno tlačítko. V rámci online hovoru se dá nastavit oprávnění a zabezpečení. Nejčastěji se v tomto nastavení řeší, jak zakázat žákům, aby se ze schůzky navzájem vyhazovali nebo si ztlumovali mikrofony. Schůzku můžete naplánovat i pro rodiče a přes odkaz jim poslat pozvánku standardní komunikací, např. přes email. Ze schůzky si můžete stáhnout prezenční listinu. Bezpečné pro uživatele je i to, že kamery a mikrofony vám nikdo nemůže na dálku zapnout. Když si žáci kamery zapnou, můžete je vidět v různém nastavení i všechny najednou.

V hovoru si můžete vytvořit pro žáky skupiny přes samostatné kanály v týmu, časem se budou dát využít i skupinové místnosti, které Microsoft připravuje.

Prostředí MS Teams funguje dobře pro synchronní i asynchronní výuku a jeho ovládání je nejen snadné a intuitivní, ale i bezpečné. Projděte si náš zpracovaný kurz Výuky v Microsoft Teams a objevte více.

Projekt Učíme online vznikl jako aktivita dobrovolníků neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, GUG.cz, Google ČR, Microsoft ČR a dalšími partnery.
Nyní je projekt realizován Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR).
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram