06. října 2021
Lenka Blažková

Minecraft pro učitele: Co byste měli vědět a kde začít

Minecraft do našeho světa vrhnul své kostičky v roce 2009. Od té doby se stal nejprodávanější hrou na světě. Je to vlastní svět plný dobrodružství, kterému rozumí nejen děti, ale také obrovská komunita dospělých. Mezi nimi také učitelé z celého světa, kteří pochopili, že právě tahle počítačová hra jim může pomoci přiblížit dětem učivo přesně tou formou, kterou ochotně a přirozeně přijímají. Jestli ještě váháte, jestli vstoupit do záhadného světa Minecraft, pojďte se podívat na tipy lektorky Evy Nečasové, která ho ve výuce využívá už několik let.

Minecraft začala Eva Nečasová objevovat spolu se svým desetiletým synem. Zpočátku zkoumali, kopali díry, stavěli domy. Ve chvíli, kdy objevili možnost ovládat hru pomocí příkazových řádků, začala velká a úžasná jízda vesmírem Minecraftu, na které si tahle designérka, grafička a fotografka uvědomila, že by se dal Minecraft využít i ve výuce (na její webinář Minecraft pro učitele na Učíme online se můžete podívat ve videotéce). 

„Důležité pro mě bylo, že dětem připadá tahle hra naprosto přirozená a málokdy je tam potká něco, čemu by nerozuměly nebo by si s tím nevěděly rady,“ říká nadšená lektorka. „Je to svět plný fantazie, který přijme každé dítě, ať už má jakoukoliv náturu.“  Eva Nečasová tedy začala Minecraft používat nejen ve výuce, ale pořádá také Minecraft tábory, které dětem pomáhají přenést to, co se naučily ve hře, také do jiných prostředí.

Co je Minecraft

  • počítačová hra, která vznikla v roce 2009,
  • momentálně nejprodávanější hra na světě,
  • měsíčně má 130 milionů uživatelů,
  • bez investic do reklamy se šíří po celém světě,
  • prostředí Minecraft tvoří svět postavený z kostiček a krychlí, který můžete budovat nebo v něm prožívat různá dobrodružství.

Minecraft má 5 herních módů, pro školy jsou nejvyužitelnější módy Survival, Creative a Adventure. Některé vyhovují dětem, které chtějí poznávat, objevovat, plnit úkoly hrát a interagovat s ostatními, jiné zase těm, které si chtějí v tichosti budovat svůj vlastní svět.

Minecraft Education Edition – připravená přímo pro školy

Přestože se zvenčí může zdát, že jde o další počítačovou hru, kterou děti tráví svůj volný čas, potenciál Minecraft je mnohem větší. Pochopila ho jak firma Mojang, která hru produkuje, ale také řada učitelů po celém světě. Díky tomu vznikla školní verze Minecraft Education Edition, která má speciální nástroje pro učitele, licence se dá získat v rámci Office 365 a obsahuje dokonce i hotové a skvěle připravené hodiny a lekce.

Jak vypadá taková lekce v Minecraft popisuje Eva Nečasová s velkým zápalem. „Nejen, že jsou tu nástroje pro učitele, jako třeba tabule, na které můžete dětem psát zadání nebo návody, podobně jako ve škole, jsou tu také tak zvané NPC, tedy Non-Player-Characters, které mohou dělat průvodce nebo hrát historické postavy. Jsou tu deníky a fotoalba, která děti v rámci lekce připravují a mohou do nich zapisovat, na konce lekce vám je pak pošlou mailem nebo v PDF. Jednoduché, rychlé, a hlavně – zábavné.“

Skvěle připravené lekce chemie, historie i přírodovědy – stačí stáhnout

Pro ty, kdo s Minecraft ve škole teprve začínají, je tu stránka education.minecraft.net. Obsahuje nepřeberné množství lekcí a témat, která můžete snadno spustit přímo v hodinách. S dětmi se tak můžete projít modelem oka, věrnou kopií historického centra Florencie v měřítku 1:1. Můžete se projet na horské dráze a poznávat dávno vyhynulé dinosaury, můžete se učit sčítat a násobit na parkourovém hřišti, které roste s tím, jak děti zvládají příklady.

 Jedna z nejlepších lekcí je podle Evy Nečasové chemická laboratoř, ve které si můžete sami pomocí protonů a neutronů tvořit prvky, z nich pak sloučeniny, které můžete používat nebo je zase zpětně rozebrat v dekonstruktoru. Pro děti je však asi nejzábavnější část, kdy si vlastnoručně vyrobeným heliem nafukujete balonky, které přivazujete ke krávě a snažíte se, aby vzlétla. Svět Minecraftu nestaví fantazii do cesty žádné překážky a pro výuku to může být fascinující.

Jak zavést Minecraft do školy a do výuky?

1. Licence

V rámci Minecraft Education Edition mysleli autoři na to, aby byla tato licence pro školy snadno dostupná. Pokud ve škole máte licenci Microsoft Office 365, je pro vás školní edice Minecraft dostupná přímo v balíčku za cenu cca 5 dolarů ročně za jednu licenci. Pokud licenci nemáte, bude stačit založit si u Microsoft účet.

UŽITEČNÉ: Minecraft připravil pro učitele příručku, kde se dozvíte jak na hru i licenci.

2. Lekce

Podrobný návod, jak hru spustit, nastavit, jak pozvat ostatní hráče a co všechno k hraní potřebujete, najdete v příručce pro učitele. Jakmile budete připraveni, spustíte hru na učitelském počítači, na kterém se vygeneruje obrázkový kód, například v podobě: jablko-panda-kostka-strom. Děti ho zadají na svém počítači a dostanou se do herního prostředí, které jste pro ně připravili. Ideálně hra funguje v jedné třídě. Pokud byste chtěli hrát s dětmi na distanční výuce, v jiné škole nebo třídě, je potřeba připravit privátní virtuální síť VPN, na které se budou moci připojit.

3. Užitečné ovladače

Pro učitele je v rámci školní licence řada užitečných nástrojů. Mezi nimi Classroom Mode, která slouží k tomu, aby učitelům zjednodušila práci s dětmi. Můžete s nimi chatovat nebo je třeba teleportovat na jedno místo, pokud se vám rozutečou po celé lekci. Aplikace sice není 100% spolehlivá a často padá, dá se však nahradit příkazy, které píšete do příkazového řádku. Na začátku je však Classroom Mode velkým ulehčením, pokud se potřebujete zorientovat.

Dalším nástrojem, který platí pro celou hru, je Code Builder. Spouští se tlačítkem T a je to prostředí pro blokové programování, ve kterém můžete celou hru kompletně modifikovat, podobně, jako se programují weby nebo programy. Na začátku se může zdát, že je to věda, ale jakmile pochopíte základní principy, uvidíte, jak je to jednoduché. Pracovat s ním skvěle zvládají i děti, učí se programovat a osvěží si angličtinu.

4. Na co si dát pozor

Minecraft existuje v řadě verzí, které nejsou vzájemně propojitelné. Pokud některý z vašich žáků používá jinou edici než vy ve škole, nebude se moci připojit. Je proto dobré zvolit jednu edici, kterou budete využívat společně.

Nebojte se začít, bude to bavit vás i děti

Zatímco pro děti je vstup do světa Minecraft něčím naprosto přirozeným, pro učitele (rodiče, vychovatele…) je to většinou velká neznámá. Vstoupit poprvé do herního prostředí není jednoduché a zorientovat se tu nám trvá zpravidla mnohem déle, než dětem.

Minecraft však připravil řadu nástrojů, které vám s orientací ve hře i s přípravou výuky výrazně pomohou, odkazy na ně najdete na konci článku. „Pokud hledáte něco nového, co vám pomůže výuku osvěžit, pomoci těm žákům, kteří jsou uzavření nebo málo komunikativní, zabavit ty, kteří chvilku neposedí a proniknout do světa, do kterého se mnoho dospělých neodváží, je Minecraft jedinečná příležitost,“ radí Eva Nečasová.

Užitečné odkazy

Projekt Učíme online vznikl jako aktivita dobrovolníků neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, GUG.cz, Google ČR, Microsoft ČR a dalšími partnery.
Nyní je projekt realizován Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR).
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram