26. ledna 2022
Lenka Blažková

Jak na tvorbu interaktivních učebnic s Publi.cz

Jestli jste už někdy připravovali pro žáky studijní materiály, pustili se do přípravy vlastní učebnice, pracovního sešitu nebo skript, nejspíš moc dobře víte, že to není vůbec jednoduché. Práci vám ale může ulehčit Publi.cz. A pozor, nejde tu o klasické knížky. Díky Publi můžete vytvářet interaktivní materiály a publikace, které mohou zahrnovat obrázky, videa, animace nebo klidně otáčecí kartičky pro procvičování slovíček. Jak na to? 

Co je Publi.cz? 

Publi.cz je platforma, která vznikla v roce 2014 proto, aby školám pomohla s přípravou na online vzdělávání. Jejím hlavním produktem je takzvaná mKniha, tedy interaktivní kniha (učebnice, pracovní sešit, materiál, skripta…doplňte si sami podle potřeby), která umožňuje zobrazování videí, interaktivních prvků, přehrávání zvuků a spoustu dalšího. 

Od založení vzniklo na Publi.cz téměř 1 500 knih, mezi registrované uživatele platformy patří přes 70 autorů, škol a institucí. 

Proč by vás mělo Publi.cz zajímat? 

Velkým pomocníkem byla platforma Publi.cz během všech forem distanční výuky. V knihovně platformy totiž můžete najít už hotové učebnice a materiály, které jsou k procházení zdarma. Řada učitelů je proto využívala během distančního vzdělávání a doporučovala práci s nimi dětem a žákům doma. 

Řada pedagogů ale v Publi.cz vytvořila vlastní učebnice, skripta nebo studijní materiály. Mohou to být stostránkové publikace, ale mohou to být také pracovní sešity nebo jednotlivé úkoly. Publi.cz si umí poradit prakticky s jakýmkoliv rozsahem knihy. 

Jak to funguje? 

  • V Publi.cz můžete vytvářet interaktivní knihy nebo si je prohlížet. Školy mohou mít na Publi.cz vlastní knihovny, do kterých mají přístup klidně jen žáci dané školy nebo ročníku. 
  • mKnihy v Publi.cz jsou dostupné online nebo offline, což je velká výhoda ve chvílích, kdy chcete, aby děti pracovaly s knihami a materiály také doma nebo kdekoliv jinde. 
  • Součástí mKnihy mohou být už zmíněné obrázky, zvuky, otáčecí kartičky, přetahovací políčka, rozklikávací políčka, odkazy a jiné prvky. Díky tomu tyto publikace neslouží jen jako klasické knihy, ale spíš jako pomocníci při výuce jazyků, matematiky, chemie, přírodopisu a prakticky jakéhokoliv dalšího předmětu. Představte si třeba, že dětem načtete výslovnost anglických slovíček, připravíte jednoduchou animaci pro výpočet objemu tělesa nebo vložíte album s fotkami Sýkory koňadry. 
  • Student může podtrhávat, může si k některým věcem psát poznámky, může si udělat výtah (výběr) z konkrétních pasáží. V jednotlivých záložkách pak vidí všechno, co si tímto způsobem označil. Zároveň si tyto poznámky může poslat mailem a může si z nich udělat přípravu nebo třeba podklady ke studiu nebo rovnou maturitní otázky. 
V Publi.cz můžete zadávat příklady, ve kterých si žáci mohou zkontrolovat správnost řešení. Zdroj: Matematika, ZŠ Slavkov u Brna

Jak využít Publi.cz jako škola

Velkou výhodou pro školy, je že jim Publi.cz umožňuje vytvořit si vlastní knihovnu. V ní pak mohou být knihy nakoupené z databáze Publi.cz nebo knihy vytvořené přímo školou nebo pro školu. Jednotlivé knihy se pak dají zveřejnit: 

  • pro všechny, 
  • pro vybrané uživatele, 
  • pro registrované uživatele (např. pokud s nimi chcete dále komunikovat). 

Příkladem, který si můžete prohlédnout, může být třeba knihovna Mendelovy univerzity nebo knihovna škol Jihomoravského kraje

Jak publikovat na Publi.cz

Aby knihovnu Publi.cz nezahltila přehršel různorodých materiálů, musí být autoři na Publi.cz registrováni. 

Každý pátek probíhá školení práce s platformou, které je podmínkou užívání této služby. 

Jako autor si můžete vybrat, jestli chcete knihu na Publi.cz prodávat nebo nabídnout zdarma. Chystáte-li se vydat materiál pro své studenty, je možné ho tu nabídnout také dalším uživatelům, snadno se o něj podělit na studentském fóru nebo v národních kabinetech. 

Kam dál? Webinář Učíme online

Kdyby vás Publi.cz zajímalo víc, můžete si pustit webinář s Pavlem Hanouskem, zakladatelem platformy, který v něm podrobněji popisuje, jak s Publi.cz pracovat, jak publikovat, jak zpřístupnit publikace nebo jak si vytvořit školní knihovnu. Nejstahovanějšími knížkami podle něj jsou Matematika, Angličtina a Český jazyk ze ZŠ Slavkov u Brna. Ostatně, proklikejte si je sami, uvidíte, jak chytré mohou být interaktivní materiály Publi.cz. 

Projekt Učíme online vznikl jako aktivita dobrovolníků neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, GUG.cz, Google ČR, Microsoft ČR a dalšími partnery.
Nyní je projekt realizován Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR).
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram