07. prosince 2021
Pavel Šnábl

Hravě, poučně a česky. Tohle všechno Tablexia naplno splňuje.

Tablexia se prezentuje jako moderní vzdělávací hra pro žáky 2. stupně základní školy, kteří trpí dyslexií.

Autorem této zajímavé aplikace je sdružení CZ.NIC a má sloužit jako doplněk k výuce.

Z osobní zkušenosti mohu říct, že hru si užijí i mladší děti. Syn (10 let) je v páté třídě, dcera (9 let) ve třetí a nemají vůbec problém se v aplikaci vyznat a minihry hrát. I když autoři sami upozorňují, že pro mladší hráče mohou být některé úrovně už moc složité.

Při prvním zapnutí si dítě vyplní svůj profil, do kterého se ukládá jeho postup a výsledky. Není problém mít na jednom zařízení více účtů. Tím pádem je pro rodiče a hlavně pedagogy jednoduché od sebe výsledky jednotlivých dětí odlišit.

Tablexia nabízí pěknou řádku miniher, které se vždy zaměřují na specifickou oblast kognitivních schopností. Hráč tak má možnost věnovat se jenom těm oblastem, které mu dělají problém a na kterých by chtěl pracovat.

Podle vlastních zkušeností mohu potvrdit, že zmíněné hry děti baví a ani jim nepřijde, že se učí. Autoři také přikládají šikovnou encyklopedii o základních pojmech dyslexie a jak s ní pracovat. Encyklopedii vytvořila PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D.

Tablexia je dostupná zdarma bez jakýchkoli reklam. Je k dispozici pro zařízení android, iOS, MacOS, Windows a Linux.

Projekt Učíme online vznikl jako aktivita dobrovolníků neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, GUG.cz, Google ČR, Microsoft ČR a dalšími partnery.
Nyní je projekt realizován Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR).
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram