Co se umělá inteligence nenaučí a proč je to důležité pro vzdělávání

Co se umělá inteligence nenaučí a proč je to důležité pro vzdělávání

Kategorie: Kurz
Seznam přání Sdílet
Sdílet kurz
Page Link
Sdílejte na sociálních sítí

O kurzu

Cílem webináře bude ukázat současné možnosti umělé inteligence ve vztahu ke vzdělávacím obsahům a kompetencím. Budeme diskutovat o tom, co je možné snáze a co hůře delegovat na počítače, a proč tato úvaha mění způsob i obsah toho, co se snažíme v žácích ve škole rozvíjet. Pokusíme se sledovat a analyzovat jednotlivé ukázky a nabídnout zajímavé náměty do školní praxe.

Na začátku webináře lektor velmi zajímavě vysvětluje na příkladech, co je to umělá inteligence. Následně uvádí, v jakých situacích počítače mohou a v jakých rozhodně nemohou nahradit lidské myšlení.
V části pojednávající o využití UI ve škole lektor zmiňuje robota Petra, který může sloužit jako asistent, nicméně učitele nenahradí. Dále je uváděn příklad aplikace na vylepšování anglicky psaných textů. Lektor také porovnává dvě různé kultury vzdělávání: kulturu kopírování a kulturu tvořivosti. Je uveden zajímavý příklad aplikace Gatebox. V závěru se pak zamýšlí nad tím, co přinese UI v budoucnosti.

Michal Černý působí jako akademik a výzkumník na Katedře informačních studií a knihovnictví v Brně, učí předměty související s technologiemi ve vzdělávání, informační gramotností, filozofií výchovy a proměnou společnosti skrze techniku. Je autorem více než dvaceti knih na tato témata. Původním vzděláním je učitel fyziky a informatiky pro střední školy.

Prezentace ke stažení ZDE

Zobrazit více

Co se naučíte?

  • Zajímavý pohled na UI
  • Srovnání principu současného a budoucího vzdělávání - kultura kopírování vs kultura tvořivosti
  • Netradiční příklady UI

Obsah kurzu

Záznam celého webináře

Projekt Učíme online vznikl jako aktivita dobrovolníků neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, GUG.cz, Google ČR, Microsoft ČR a dalšími partnery.
Nyní je projekt realizován Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR).
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram