Zpravodajství, důvěra v média a dezinformace

Zpravodajství, důvěra v média a dezinformace

Kategorie: Kurz
Seznam přání Sdílet
Sdílet kurz
Page Link
Sdílejte na sociálních sítí

O kurzu

Kurz pro začátečníky a laiky, kteří nemusí mít se zpravodajstvím žádnou zkušenost, představuje, jak funguje novinářská praxe a jak dochází k chybám ve zpravodajství. Získáte v něm také odpověď na otázku, proč vlastně médiím věříme. Lektorkou je Lucie Čejková doktorantská studentka a výzkumnice v oblasti mediálních studií (Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita). Ve svém výzkumu se zaměřuje na recepci zpravodajských obsahů, ale spolupracovala také na výzkumných projektech o polarizaci na online sociálních sítích nebo dezinformacích a fact-checkingu. Kromě toho působí ve spolku Fakescape, kde vyvíjí vzdělávací aktivitu o médiích pro starší dospělé a seniory. Dříve pracovala jako koeditorka v regionální redakci České televize a jako klimatická redaktorka a analytička v Deníku Referendum. 

Kurz představuje základní pravidla zpravodajství, která se vyučují na žurnalistických školách a v ideálním světě by je měl každý novinář dodržovat. Novinářská praxe je však často daleko složitější a komplikovanější, ať už z důvodu tlaku času, nebo konkurence. Mohou se tak objevovat různé chyby, které následně zneužijí dezinformační weby. 

V jednotlivých kapitolách se seznámíte s pravidly pro psaní zpráv, zároveň lektorka na konkrétním příkladu ukazuje, jak má správná zpráva vypadat. V kurzu je rovněž uveden příklad konkrétní chyby ve zpravodajství pro lepší pochopení tématu. V závěru lektorka vysvětluje, jak zmíněná problematika úzce souvisí s tím, jak a proč věříme médiím. 

Zobrazit více

Co se naučíte?

  • Jak vypadá současná novinářská praxe.
  • Proč je potřeba odlišovat nezáměrné chyby ve zprávách a dezinformace.
  • Jak do výběru zdrojů zpráv vstupuje důvěra v média.
Projekt Učíme online vznikl jako aktivita dobrovolníků neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, GUG.cz, Google ČR, Microsoft ČR a dalšími partnery.
Nyní je projekt realizován Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR).
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram