Dezinformace v souvislosti s konfliktem na Ukrajině

Dezinformace v souvislosti s konfliktem na Ukrajině

Kategorie: Kurz, Záznam
Seznam přání Sdílet
Sdílet kurz
Page Link
Sdílejte na sociálních sítí

O kurzu

V souvislosti s válkou na Ukrajině se dále zintenzivnila ruská propaganda, která konflikt vykládá zcela účelově. Zaměříme se tedy na konkrétní příklady lživých informací a to i v souvislosti s medializovaným případem vyhozené učitelky, která líčila svým žákům, že v Kyjevě se nic neděje, že Česká televize o konfliktu lže a že je vše součástí mezinárodního spiknutí. 

Dezinformace ve vztahu k dění na Ukrajině jsou nedílnou součástí narativu prokremelských médií i rétoriky určité části radikálního politického spektra. Při vyhlášení invaze na Ukrajinu v únoru 2022 použil Vladimir Putin řadu lživých a ahistorických tvrzení, které neměly s realitou nic společného. Zdůvodnění anexe Krymu a mýty o válce na Donbase, která region sužuje již více než 8 let se však již předtím staly součástí intenzivní informační války Ruska vůči zahraničí včetně České republiky. Ruská propaganda v těchto případech navíc zneužívá kontroverzní momenty ukrajinských dějin, historie je zde zcela v zajetí politiky. Ten, kdo nezná kontext současné válečné konfrontace a je náchylný ke konspiračním teoriím, se stává vítaným prostředníkem pro záměry ruské propagandy. Proto je dobré se na základě konkrétních případů zaměřit na kontext událostí, historická i současná fakta.

Co Vám webinář přinese:

- Shrnutí posloupnosti událostí na Ukrajině před invazí a po ní.
- Objasnění nejznámějších případů dezinformací ve vztahu k Ukrajině 
(dění na Majdanu - narativ fašistů a banderovců na Ukrajině, Slavjanský chlapeček, biolaboratoře na Ukrajině, případně i dezinformace týkající se starších ukrajinských dějin - Volyňská řež 1943)
- Jak se v dané problematice orientovat - využití kritického myšlení, jak můžeme argumentovat.

Cílové publikum:
Kurz je určen pro všechny se zájmem o danou problematiku.
Je dostačující mít pouze základní přehled o posloupnosti předmětných událostí na Ukrajině, případně základní přehled v dějinách východní Evropy ve 20. století.

Tomáš Řepa je vojenský historik z Univerzity obrany, autor publikace o banderovcích se specializací na východní Evropu.

Zobrazit více

Obsah kurzu

Projekt Učíme online vznikl jako aktivita dobrovolníků neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, GUG.cz, Google ČR, Microsoft ČR a dalšími partnery.
Nyní je projekt realizován Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR).
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram