Sebepoškozování: Proč děti dobrovolně volí bolest

Sebepoškozování: Proč děti dobrovolně volí bolest

Kategorie: Kurz, Záznam
Seznam přání Sdílet
Sdílet kurz
Page Link
Sdílejte na sociálních sítí

O kurzu

Počet dětí s duševními poruchami vzrostl a stále roste. Často se děti ubírají cestou, která může dopadnout katastrofou. Jak jim pomoci? Jak s nimi mluvit, kam je odkázat?

Teoretická část
- Představuje termín sebepoškozování, důvody, které děti a mladistvé mohou vést k sebepoškozován a podoby, kterých může sebepoškozování nabývat. Představí také indikátory, které je vhodné sledovat, mám-li u dítěte podezření na možné sebepoškozování.

Praktická část
- Klade důraz na schopnost pedagoga zorientovat se v situaci, kdy se setká se sebepoškozujícím se dítětem. Představí postupy, jak s dítětem mluvit, jak ho podpořit a jak společně s ním najít potřebnou pomoc. V této části se detailně věnujeme různým situacím, které jsou typické pro školní prostředí. Část přednášky je věnovaná také tipům na prevenci sebepoškozování ve školním prostředí.
Přednáška poskytne také seznam míst, kam je možné se s tématem sebepoškozování obrátit o pomoc.

Podstatnou součástí celého webináře je pak závěrečná diskuze s účastníky.

Co Vám webinář přinese:

- Dozvíte se, co to je sebepoškozování, jaké důvody k němu mohou děti vést a jakých podob může nabývat.  
- Dostanete konkrétní tipy, jak s dítětem, které se sebepoškozuje, vést rozhovor, jak jej v náročné situaci podpořit.
- Dozvíte se, jak s tématem pracovat z hlediska prevence.
- Dostanete informace o místech a organizacích, které vám mohou pomoci s tématem sebepoškozování.

Cílové publikum:
Kurz je primárně určen všem pedagogům na základních a středních školách - není nutná předchozí znalost tématu. Kurz je vhodný pro pracovníky ŠPP.
Kurz nepřinese zřejmě nic nového zkušeným školním psychologům, lidem s kurzem kompletní krizové intervence či frekventantům systematického terapeutického výcviku.

Tamara Valešová, vystudovala psychologii a psychoterapeutická studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Pět let pracovala v Centru prevence v Brně Společnosti Podané ruce jako lektorka. Zprvu se věnovala primární prevenci na základních školách, poté se podílela na vedení selektivní primární prevence na středních školách a individuálnímu poradenství mladistvým, které bylo zaměřené na zneužívání návykových látek, závislostní chování a vztahové problémy. Následně se stala vedoucí projektu zaměřeného na prevenci duševního zdraví u žáků 7. a 8. tříd základních škol. Ve své soukromé praxi www.zittadyated.czpracuje převážně s dospělými klienty.

Zobrazit více

Obsah kurzu

Projekt Učíme online vznikl jako aktivita dobrovolníků neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, GUG.cz, Google ČR, Microsoft ČR a dalšími partnery.
Nyní je projekt realizován Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR).
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram