Sbírka Počítačů


Pomozte nám vybavit 1 500 potŘebných rodin poČítaČi pro výuku jejich dĚ

Průzkumy po uzavření škol v březnu 2020 ukázaly, jak alarmující je počet žáků, kteří se nemohou účastnit výuky na dálku z jednoduchého důvodu: nemají doma počítač.


 • ⅓ žáků na 1 000 školách nemá přístup k online vyučování

(zdroj: šetření České školní inspekce, duben 2020)


 • 4 000 dětí jsou doma úplně offline

(zdroj: odhady organizací Člověk v tísni a Nadace OSF)


 • ve 100 školách víc než ½ žáků nekomunikuje na dálku s učiteli

(zdroj: šetření České školní inspekce, duben 2020)

Ukázalo se, že online výuka má smysl. Funguje a v běžném školním provozu může být řešením třeba u dlouhodobě nemocných dětí.


Věříme, že nás čeká doba kombinované výuky – přítomnost ve škole společně s výukou na dálku. O tom svědčí vyjádření mnoha škol, že online výuku chtějí v určité míře využívat i nadále.

Přestože začaly školní prázdniny, potřeba počítačů je stále velmi aktuální. Mnoho znevýhodněných dětí se totiž právě během letních prázdnin doučuje s dobrovolníky z organizací jako Člověk v tísni.

Proto jsme si v projektu Učíme Online dali za cíl umožnit 2 500 rodinám, aby se jejich děti plnohodnotně zapojily do online výuky. Dosáhneme toho jen s vaší pomocí.


Jak sbírka probíhá


Ve spolupráci s více než 30 neziskovými organizacemi jako Člověk v tísni, Eduzměna, Diakonie ČCE, Nadace Albatros a další jsme v kontaktu s potřebnými rodinami, kterým chybí vybavení pro zapojení dítěte do online výuky.

Darovaný notebook rodině doručí dobrovolník, terénní pracovník dané organizace, a pomůže vše správně nastavit a připojit počítač k internetu. Dobrovolník s dětmi nadále komunikuje a dohlíží, že se žák do výuky díky počítači zapojí. Také je i nadále v kontaktu s rodinou.

Počítač například získal žák se zrakovým postižením. Pro něj, jeho rodiče i učitelku bylo do této doby velmi obtížné účastnit se výuky na dálku pouze prostřednictvím mobilního telefonu.

Další notebook, včetně internetového připojení, pomohl rodině matky pěti malých dětí. V rodině byl pouze jeden mobilní telefon, a to bez nabitého kreditu. V domácnosti nebylo ani rádio, TV nebo počítač.


Jak se do sbírky zapojíte?


Sháníme 1 500 notebooků, stolních počítačů nebo tabletů s následujícími parametry:


 • operační systém s platnou licencí Microsoft Windows

 • kamera a mikrofon

 • Wi-Fi

 • aspoň 4 GB paměti RAM

 • datové úložiště 120 GB a více

 • klávesnice s českými znaky


Nemáte volné počítače?

Můžete se zapojit i jinak:


 • Přispějte finančně a váš příspěvek bude použit na nákup počítačového vybavení. Za 45 000 Kč nakoupíte notebooky 5 potřebným rodinám, za 90 000 Kč nakoupíte notebooky 10 potřebným rodinám. Finančně můžete přispět pomocí platformy Darujme.cz

 • Darujte nám šrot (kovový odpad, elektronické zařízení funkční i nefunkční, odpad z oblasti energetiky a kvalitních ocelí) a výtěžek z ekologické likvidace využijeme na nákup počítačového vybavení.

 • Pokud chcete jedné z této možností využít, ozvěte se koordinátorce sbírky na e-mail sbirka.ucimeonline@cesko.digital.Pro online výuku se nám povedlo díky vám získat

1 230 notebookŮ.

Do rodin jsme umístili již 571 počítačů.

Děkujeme! ❤️Kdo jsme


Projekt Učíme Online je aktivitou neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, komunitou GUG.cz, GEG ČR a Google ČR, Microsoft ČR, Microsoft Studentské Trenérské Centrum, komunitou Microsoft Innovative Educator Experts.